Jogi nyilatkozat

A blogon szereplő - pallart.blogspot.com - jelzéssel ellátott képek a saját fotóim. Azok bárminemű felhasználása a forrás megjelölésével engedélyezett. És dobj róla egy e-mailt. A tárgyaláson történt esetek valósak is lehetnek. Mindennemű véleménnyilvánítás kizárólag a sajátom, általánosításra nem alkalmas.

2009. december 19., szombat

Tárgyaláson történt

Helyszíni tárgyalás a Petőfi téren.

Alperes rágyújt.

Bíró: - Mi az a kezében?
Alperes: - Cigaretta.
Bíró: - Tárgyaláson van, elfelejtette?
Alperes: - Micsoda?
Bíró: - Nyomja el!
Alperes fintorogva, laza kézmozdulattal eldobja a csikket.
Bíró: - A tárgyaláson szemetelni sem szabad. Vegye fel és dobja ki.

2009. november 16., hétfő

Tárgyaláson történt

Bíró: Felesége van?
Vádlott: Élettársam van.
Bíró: Hogy hívják?
Vádlott: Nem tudom...
Bíró: ????
Vádlott: Szokott jönni hétvégente, itt alszik, csinálunk ezt-azt, de a nevét nem tudom...

2009. szeptember 17., csütörtök

Photoshop: Csoportos műveletek elvégzése több képre

Az alábbiakban a Ps Batch funkciójának egyik használati módját mutatom be, melynek lényege, hogy egy Actiont hogyan lehet automatizálni egy egész könyvtárnyi képre.

Ps CS3-at használok és angol nyelvű verziót. Nem magyarázok meg mindent, azért egy alapszintű Ps tudást feltételezek.

Hajni esküvői képeit fogom átalakítani a Black&White-ba egy kis lila sepiával.

1./ Megnyitjuk az első képet és az action fület



2./ Elkészítjük az Actiont. Rákattintunk a New Action gombra, elnevezzük „Fekete-fehér”-nek.



Rákattintunk a Begin Recordingra (innentől rögzítjök az elvégzett műveleteket).



Majd Image -> Adjusments -> Black & White (itt elkészítjük a sepiát is)



Mentés: File -> Save as (kiválasztjuk a célkönyvtárt, ahová az összes elkészült képet menteni kívánjuk)

Bezárjuk a képet. És leállítjuk az Action felvételét a „Stop recording” gombbal.



3./ Most automatizáljuk a műveletet: File -> Automate -> Batch. Itt az alábbi beállítást válasszuk. A Choose gombbal válasszuk ki azoknak a képeknek a mappáját, amelyeken a műveletet vére kívánjuk hajtani. Fontos, hogy a Destination: None értéket kapjon, ugyanis az Actionben már benne van a képek mentése.



4./Nyomjunk egy OK-ét és dőljünk hátra. Ha sok kép van egy sört is felbonthatunk.

2009. augusztus 20., csütörtök

Fotótechnika: Fényfürdő


Most néhány gondolatot írnék a vezeték nélküli vakukioldóról. A részeit a megfelelő helyre rakva 10-15 méterről is ki lehet oldani a vakut. És hogy ez miért jó? Azt az alábbi képeken láthatjátok. Az ára 8-9 ezer Ft körül van az aukciós oldalakon.

A legfontosabb, hogy ezekre nem lehet régi (nem digitális) vakukat rakni, mert túl nagy a talpfeszültségük és kárt okozhatnak a kioldóban. Sajnos olyat nem lehet kapni, ami ezt is kibírja, de házi barkácsolással lehet alakítani rajta. Már most le szeretném szögezni, hogy a TTL-t nem viszi át, de ez ha belegondolunk teljesen felesleges, mivel úgysem a gép közelében van a vaku.

Az alábbi képek a Balatonon készültek a naplemente utáni órában. Hosszabb záridő biztosította, hogy a háttér látszódjon, a lányokat pedig megkértem, használják úgy a vakut, mint a zuhanyrózsát.




2009. augusztus 3., hétfő

Törvény. Történelem? – A még ma is hatályos 1827. évi XII. törvény

1825. november 3-án, a pozsonyi országgyűlésen, a magyar reformkor egyik vezéralakja, gróf Széchenyi István (1791-1860) a birtokainak egyévi jövedelmét, 60 ezer forintot ajánlott fel a Magyar Tudós Társaság – a mai Magyar Tudományos Akadémia - létrehozására más főnemesek is jelentős összegekkel támogatták. Ez a nap jelenleg a „magyar tudomány napja”

1827-ben az alapítást törvénybe iktatták. Az országgyűlés a XI. törvénycikkben (A hazai nyelv művelésére fölállítandó tudós társaságról vagy magyar akadémiáról) mondta ki a társaság megalapítását.

A Magyar Tudós Társaság 1830-ban kezdhette meg tényleges működését, miután az uralkodó 1830-ban elfogadta az alapszabályokat s ugyanazon év november 17-én a Tudós Társaság igazgatósága megtarthatta első ülését Pozsonyban. Elnökké Teleki Józsefet, alelnökké Széchenyi Istvánt választották, kinevezték a Társaság első 23 rendes tagját is. Első közgyűlését 1831. február 4-én tartotta.

Annak biztosítására, hogy a társaság megalapításáért vagyont áldozó emberek fennmaradjanak az utókorra, nevüket törvénybe foglalták, mégpedig a 1827. évi XII. törvénybe, melyet 1827. augusztus 18. napján hirdettek ki. Ez a jelenleg hatályban lévő legrégibb törvény. A jogszabályt a Corpus Juris Hungarici 1948. évi megszüntetése után évtizedeken át nem tartották hatályosnak, a jogszabálygyűjteményekben ezért nem szerepelt. Az egyes jogszabályok és jogszabályi rendelkezések hatályon kívül helyezéséről szóló 2007. évi LXXXII. törvény azonban mellékletének 1. pontjában mint hatályos jogszabályt említette, ezért a mai gyűjteményekbe visszakerült. Következzen a szövege:

1827. évi XII. törvény

azoknak nevei, a kik a tudós társaság fölállitására, vagy a hazai nyelv terjesztésére is ajánlatokat tettek, az utókor emlékezete végett törvénybe iktattatnak

Hogy azoknak hálás emlékezete, kik a haza és nyelve iránti kiváló szeretetökből, annak müvelésére vagy terjesztésére is nemes szivű ajánlatokat tettek, minden időkre megörökittessék: a karok és rendek, Ő királyi felségének kegyes jóváhagyása mellett, a törvénykönyvbe iktattatni határozták neveiket, melyeknek sora a következő:
József ur, fenséges császári s magyar és cseh királyi örökös herczeg, Magyarország nádora, a tudós társaság intézetének pártfogója, pengő pénzben 10,000 frt.
Gróf Széchenyi István 60,000 frt.
Vay Ábrahám 8000 frt.
Gróf Andrássy György 10,000 frt.
Gróf Károlyi György 40,000 frt.
Id. gróf Pálffy Ferencz, évenkint 400 frt.
Gróf Batthyány Ker. János 10,000 frt.
Gróf Eszterházy Mihály 10,000 frt.
Ifj. gróf Eszterházy Károly 10,000 frt.
Gróf Széchenyi Pál 10,000 frt.
Justh Gábor 1000 frt.
Inkey Imre 1000 frt.
Széki gróf Teleki József, mostohaanyjának, néhai gróf Teleki László özvegyének, mint az ugyanezen férjtől származott fia természetes és törvényes gyámjának s gondnokának, valamint két testvérének, Teleki Ádám és Sámuel grófoknak is nevökben, legkevesebb 30,000 kötetet magában foglaló könyvtárukat, mely nevezett közös atyjok, gróf Teleki László költségén és fáradozásával gyüjtetett; s azonkivül 5000 frt.
Szabó-Szepessy István 200 frt.
Herczeg Batthyány Fülöp 50,000 frt.
Gróf Cziráky Antal 3000 frt.
Gróf Keglevich János 6000 frt.
Kopátsy József, veszprémi püspök 2000 frt.
Pápay Sámuel 1000 frt.
Báró Zay Károly 2000 frt.

Báró Mandell Károly 1000 frt.
Néhai Szlavniczai Sándor István hagyományozott 10,000 frtot, azonkivül könyvtárát éremgyüjteményét, ritka pénzeket, valamint képeket és földabroszokat is.

Ez összesen 250.600,- Ft nem számítva a tárgyi adományokat. A jövedelmek nagyságát jól érzékelteti, ha azokat a korabeli fizetésekkel hasonlítjuk össze. Az ország kiugróan legmagasabb fizetése a magyar királyi udvari kancelláré volt: évi 15 000 forint. Egy-két főméltóságtól eltekintve azonban a fizetések az évi kétezer forintot nemigen haladták meg. Egy főispán kb. 1500, egy egyetemi tanár 1200, egy vármegyei alispán 800, egy szabad királyi város főbírája 600 forint fizetést húzott, s a legalacsonyabb rangú alkalmazottak – őrök, hajdúk, altisztek – fizetése 80–100 forint körül mozgott. S ebből az összegből még tartalékolni is kellett, hiszen nyugdíjjogosultság nem létezett, legfeljebb könyörületből juttattak a kiöregedetteknek kegydíjat. A nem adóztatható létminimumot Kossuth 1848. évi adóterve 60 forintban határozta meg.

Láthatjuk, hogy a felajánlott összegek között is komoly eltérések vannak. Széchenyi 60e Ft, míg a legnagyobb birtokos Eszterházyak csak összesen 20e frt-t ajánlottak fel, holott az ő birtokaiknak az éves jövedelme elérte a 300e frt is.

Ugyanakkor ismeretes, hogy Széchenyi nem fizette meg ezt az összeget. Az Akadémia adósának tekintve magát, annak évi kamatait utalta át a Tudós Társaságnak.

A kezdeti nehézségek ellenére a MTA-vá fejlődött Tudós Társaság a magyar kultúra meghatározó bástyájává vált.


Források:
http://www.tankonyvtar.hu/historia-1985-02/historia-1985-02-081013
http://hu.wikipedia.org/wiki/1827:_XII._tv.

2009. július 14., kedd

Fotótechnika: Vignetting Effect


Az alábbi képeket a nánási temetőben készítettem november 1-jén. Csak aztán az eső elmosott, és inkább elraktam a gépet.

Beszélnék inkább a vignettálásról. A neten a "vignetting" vagy "bokeh" néven illetik az eljárást. A lényege, hogy az objektív elé egy lapot helyezünk, aminek a közepén egy mintát kivágunk. Ennek hatására a háttérben lévő fényforrások felveszik a minta alakját. Érdekes effekteket lehet elérni vele.

Bővebben az alábbi linken lehet olvasni: http://www.diyphotography.net/diy_create_your_own_bokeh

Nekem nem sikerült ilyen egyszerűen, érdemes előtte egy-két órát tesztelgetni néhány mécsessel. Az első probléma az volt, hogy mindenképpen fix objektív kellene hozzá, aminek nem forog az első lencséje. Van a linken egy-két ajánlás, de ilyenekkel sajnos nem rendelkezem. Fixen beállítottam 70 mmre az objektívet és szimplán egy korongot vágtam ki. Aztán próbálgattam a rekesz-záridőt. Végül is f/4, 1/2s jött ki megfelelőnek a sötétben. Aztán megpróbáltam zoomobjektívvel is, de annk semmi eredménye nem lett.

Végül fogtam egy állványt, az Öcsémet táskacipelőnek és kimentünk a temetőbe.






2009. július 9., csütörtök

Fotó: Hortobágyon

A legyszebb szarvasmarha a magyar szürke. Ő egy díjnyertes bika, a nevére sajnos nem emlékszem. Sikerült egész közel menni hozzá. A háttérben pedig "semmi" sincs. Jó állni a semmi közepén. A kép a Hortobágyi Lovasnapokon készült.

Megjegyezném, hogy nemrég egy hasonló bika nekiment az egyik tartójának, aki nem jól közelített hozzá és a szarvával felnyársalta. Vigyázni kell ezekkel az állatokkal nagyon.


2009. július 8., szerda

Photoshop: Girl

Ezt a lányt egy kedves osztálytársam, Varga Anikó rajzolta kb. 8 éve. Nemrég megtaláltam, bescanneltem és átrajzoltam. Ha valakinek tetszik, nyugodtan töltse le háttérképnek. 1280x800 px felbontásban raktam fel.

Kezdetnek néhány kép a 2008. évi repülőnapról

Üdvözlök mindenkit, egyenlőre csak teszteltem a blogmotort a képek felöltésével kapcsolatban. A legrosszabb ezekkel a blogokkal, hogy túl keskenyek voltak és nem lehetett normális képeket berakni csak linkelve. De szerencsére itt bele tudtam nyúlni a HTML kódba és sikerült picit átírni. Remélem így élvezhetőbbek lesznek a képek.

A képek 2008. augusztus 16-án készültek a Kecskeméti Nemzetközi repülőnapon. A kezdeti rossz idő miatt nem voltak olyan sokan, nem volt sor a wc előtt sem. Kaptunk esőt és amint a képeken látszik ragyogó napsütést is.

Mindenképpen ajánlom mindenkinek, hogy menjen el egyszer. Csak jó korán kell elindulnod és sikerül elkerülni a dugót! A végén pedig várj egy fél órát egy üveg sör mellett (ha nem vezetsz) és elvonul a tömeg. És a plédet sem szabad elfelejteni.

A teljes forszással alacsonyan elhúzó vadászgépek hangja megremegteti alattad a földet.