Jogi nyilatkozat

A blogon szereplő - pallart.blogspot.com - jelzéssel ellátott képek a saját fotóim. Azok bárminemű felhasználása a forrás megjelölésével engedélyezett. És dobj róla egy e-mailt. A tárgyaláson történt esetek valósak is lehetnek. Mindennemű véleménnyilvánítás kizárólag a sajátom, általánosításra nem alkalmas.

2010. június 27., vasárnap

Tilt-Shift technika

A Tilt-Shift egy speciális fényképészeti eljárás. Ebben az esetben az objektív középponti tengelye nem merőlegesen áll az érzékelőre/filmre, hanem néhány fokkal dől, és ezen felül még el is tudjuk tolni a tengelyt a középponttól. Ezáltal nagyobb mélyélesség érhető el úgy, hogy a teljes téma továbbra is a fókuszban van, és jelentősen csökkenti a torzulást, ezért hasznos magas tárgyak, pl. épületek fotózásánál.

Azonban a hobbifotós nem erre kapja fel a fejét, hanem a „makettszerű” fényképezésre. Ugyanis ezekkel az objektívekkel olyan képeket készítetünk, mintha egy terepasztalt fotóznánk. Például ezen a badacsonyi képen:




Mennyibe is kerül egy ilyen objektív? A www.argep.hu oldalon a mai napon a legolcsóbb 364.000,- Ft. Mit is tehet egy hobbifotós, ha kedvet kap ilyen képeket készíteni, de nincs pénze erre az objektívre? Természetesen a régi jó PS megfelelő alternatíva, de az alábbi oldalon található netes program ingyenes és nem igényel semmilyen magasabb szintű tudást.

http://labs.artandmobile.com/tiltshift/

Mindenképpen meg kell említeni, hogy ez nem helyettesít egy tilt-shift objektívet, annak a „kvázi” melléktermékét tudjuk szoftveresen előállítani. Ezzel a módszerrel sem a mélyélességet sem a torzulást nem lehet csökkenteni.

Az alkalmazás kezelőfelülete rendkívül egyszerű, szinte szájbarágó. Az elején el kell döntenünk, hogy radiális, vagy lineáris blurt alkalmazzunk. Én a lineárist ajánlom, jobb a hatása. Ezután az elmosódás erősségét határozzuk meg, majd állíthatunk fénysséget, szaturációt és kontrasztot. Ráadásként egy kis vignettálást is rakhatunk a képre.



A program nehezen kezeli a nagy képeket, inkább a webre optimalizált méretekkel dolgozhatunk könnyen. Nagy hátránya, hogy a fókuszpont stabilan a kép közepén van, azon nem lehet változtatni.

A lementés és feltöltés egyszerűen a nagy piros gombokkal történik. És a végén nézzünk egy előtte/utána képet:


2010. június 24., csütörtök

A bírósági beadvány irodalmi mű?

Részlet:
„Én is tudom, hogy nem Shakespeare írta a Nórát. Tudom, hogy nem Ibsen írta a harmadik Richárdot. Tudom, hogy a Tanítónőt nem Zola írta. Egyébiránt azt is tudom, hogy Bródy szerette a parasztokat. Nem Pirandelló Aiszkhülos, Szophokles, Euripides írta a Bengáli tűz-et, és nem Ariszthenesz, lope de Vega, Calderón, Hajnóczi Rózsa a 4. Hanriket,- mégsem állítom, hogy elfogadható ismeretekkel rendelkezem a szanszkrit irodalom területén, annak ellenére, hogy a Tudományos Ismeretterjesztő Társaság Irodalmi Tagozatának igazolt előadója voltam.

Nem alapfokú elektrotechnikai végzettségem ellenére, nem gondolom, hogy szakvéleményt tudnék adni a négyes metró automata rendszeréről.”

Fordítás:
Álláspontom szerint a szakértő nem rendelkezik kellő mélységű ismeretekkel a szakkérdés megválaszolására.


A bírósági beadvány nem irodalmi mű. Legyen tömör, pontos. Kérem, ne raboljuk egymás idejét feleslegesen.

2010. június 10., csütörtök

Tárgyaláson történt

Fk. büntetőügy. I.r. vádlott - fekete-fehér kínai sárkányos ingben, melyen hátul válltól vállig szépen, nagy zöld betűkkel hímzett GIGOLO felirat található – feláll.

Bíró: Iskolai végzettsége?
Vádlott: 8 kisegítő.
Bíró: A kisegítő nem iskola!
Vádlott: Akkor 8 általános.
Bíró: Az iskolája neve?
Vádlott: Általános iskola.
Bíró: De nem úgy. Az elnevezése, pl. Kossuth, Petőfi stb.
Vádlott: Az nem tudom…

Nem az a szomorú, hogy egy ilyen előfordul. Ez a párbeszéd egymás után háromszor zajlott le, a GIGOLO felirat kivételével. Ugyanez a vádlott, miután a „Kedvese” letagadta a kapcsolatukat felugrott és magából kikelve ordította:

Vádlott: "Ne hazudj! Nem emlékszel, hogy anyád házába basztalak meg?"

Ilyenkor elgondolkodom azon, hogy már 19 éve tanulok.