Jogi nyilatkozat

A blogon szereplő - pallart.blogspot.com - jelzéssel ellátott képek a saját fotóim. Azok bárminemű felhasználása a forrás megjelölésével engedélyezett. És dobj róla egy e-mailt. A tárgyaláson történt esetek valósak is lehetnek. Mindennemű véleménnyilvánítás kizárólag a sajátom, általánosításra nem alkalmas.

2010. június 27., vasárnap

Tilt-Shift technika

A Tilt-Shift egy speciális fényképészeti eljárás. Ebben az esetben az objektív középponti tengelye nem merőlegesen áll az érzékelőre/filmre, hanem néhány fokkal dől, és ezen felül még el is tudjuk tolni a tengelyt a középponttól. Ezáltal nagyobb mélyélesség érhető el úgy, hogy a teljes téma továbbra is a fókuszban van, és jelentősen csökkenti a torzulást, ezért hasznos magas tárgyak, pl. épületek fotózásánál.

Azonban a hobbifotós nem erre kapja fel a fejét, hanem a „makettszerű” fényképezésre. Ugyanis ezekkel az objektívekkel olyan képeket készítetünk, mintha egy terepasztalt fotóznánk. Például ezen a badacsonyi képen:




Mennyibe is kerül egy ilyen objektív? A www.argep.hu oldalon a mai napon a legolcsóbb 364.000,- Ft. Mit is tehet egy hobbifotós, ha kedvet kap ilyen képeket készíteni, de nincs pénze erre az objektívre? Természetesen a régi jó PS megfelelő alternatíva, de az alábbi oldalon található netes program ingyenes és nem igényel semmilyen magasabb szintű tudást.

http://labs.artandmobile.com/tiltshift/

Mindenképpen meg kell említeni, hogy ez nem helyettesít egy tilt-shift objektívet, annak a „kvázi” melléktermékét tudjuk szoftveresen előállítani. Ezzel a módszerrel sem a mélyélességet sem a torzulást nem lehet csökkenteni.

Az alkalmazás kezelőfelülete rendkívül egyszerű, szinte szájbarágó. Az elején el kell döntenünk, hogy radiális, vagy lineáris blurt alkalmazzunk. Én a lineárist ajánlom, jobb a hatása. Ezután az elmosódás erősségét határozzuk meg, majd állíthatunk fénysséget, szaturációt és kontrasztot. Ráadásként egy kis vignettálást is rakhatunk a képre.



A program nehezen kezeli a nagy képeket, inkább a webre optimalizált méretekkel dolgozhatunk könnyen. Nagy hátránya, hogy a fókuszpont stabilan a kép közepén van, azon nem lehet változtatni.

A lementés és feltöltés egyszerűen a nagy piros gombokkal történik. És a végén nézzünk egy előtte/utána képet:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése